Place Category:
Проф. д-р Веселин Павлов, д.м.н. – Началник УНГ клиника.
Нов метод – НЕ ОПЕРАТИВЕН при лечение на сливиците.
Премахването по оперативен наин на сливиците е кощунство да се извършва в 21-ви век при положение, че съществуват методи за лечението им без хирургична намеса, което е свързано с редица рискови ситуации, а отстраняването на самите сливици води до намаляване създаването на имунитет в детската възраст.
За първи път в България се прилага използването на радиолечението им посредством нова немска апаратура в поверената ми клиника.
Първа МБАЛ София ЕАД има 24 часов прием и спешна помощ за деца и възрастни.
Висшето си образование придобива през 1969 г. във ВМИ – София – специалност “оториноларингология”.
Членства:
- Член на Нюйоркската академия на науките
- Член на Европейската академия по лицево-челюстна хирургия
- Член на Съюза на научните работници в България
Проф. д-р Веселин Павлов, д.м.н. е национален консултант по УНГБ 2007-2008г.
Ръководител на екипа, изготвил държавните стандарти по УНГ
Научна степен “Кандидат на медицинските науки” 1986г.
Научна степен “Доктор на медицинските науки” 2000г.
Научно звание “Ст.н.с. І ст.“ 2000г.
Специализации и участие в международни конгреси и симпозиуми: Германия, Италия, Австрия, Белгия, Чехия, Турция, Русия.
Научни разработки, публикации и др.:
- 2 бр. изобретения- “Метод за изследване на Евстахиевата тръба” и “Устройство за тимпанопластика”.
- 2 бр. рационализации – “Устройство за генериране на пневмоимпулси, прилагани при изследване проходимостта на Евстахиевата тръба “ и “ Устройство за продухване и катетеризация на Евстахиевата тръба”.
- 116 бр. научни публикации – във всички отдели на оториноларингологията в български и чуждестранни списания
- 1 бр. учебно помагало- „Наръчник на общопрактикуващия лекар”/2003 /.
- 1 бр. монография “Евстахиевата тръба- дисфункция, патологични промени в средното ухо и тяхното лечение” /2002/,
- 1 бр. филм “Стапедотомия с Er-YAG-лазер- за първи път в Източна Европа”.
- 1 бр. съавторство в проект „Алгоритми при лечение на УНГ заболяванията”.
Теоретични и научно- приложни приноси:
- 2000 г /В. Павлов, А. Палов/ – При ултраструктурно изследване на слуховата тръба и перитубарните структури, за първи път в света се идентифицират в основата на ламина епителиалис осмиофилни нервно-ендокринни клетки, които включват регулация на секрецията на лигавицата на туба аудитива, контракция на гладките мускулни влакна, активността на цилиарните клетки и хеморецепцията.
- 1999-2000 г.- За първи път в страната се наблюдават сърфактант-продуциращи и Гоблетови клетки в туника мукоза на Евстахиевата тръба;
- 1986-2000г. – Създава авторска морфологична класификация на Евстахиевата тръба и определя 4-степенна класификация на функцията на Евстахиевата тръба;
Евстахиева тръба
Описаният през 1563г. от B.Eustachio тръбовиден проход между тъпанчевата кухина и ринофаринкса и носещ неговото име „Евстахиева тръба” /ЕТ/ изисква и в днешно време добро познаване и щателното изследване на състоянието й защото разпространението на възпалителния процес в средното ухо не се ограничава само в тъпанчевата кухина и мастоидната клетъчна системи, но обхваща и нея, дори в много от случаите заболяването тръгва именно от ЕТ. ЕТ изпълнява няколко основни функции: дренажна, осигуряваща отвеждането на нормалните и патологични секрети от ухото към гърлото, защитна функция- срещу нахлуване на чуваеми шумове в средното ухо, вентилационна- като без добра аерация на тръбата не могат да се очакват и добри резултати при хирургични операции на средното ухо. В България цялостното проучване на ЕТ с цел установяване на нейните анатомични и морфологични особености, както и преценка на функционалното й състояние, се извърши от проф д.р В.Павлов и от анатома проф.д-р. А.Палов /2000/ , като в УНГ клиниката при Прва МБАЛ София ЕАД се използват разработените “Устройство за генериране на пневмоимпулси, прилагани при изследване проходимостта на Евстахиевата тръба “ и “ Устройство за продухване и катетеризация на Евстахиевата тръба”. Възпалението от всякакъв вид /инфекции, имунологични реакции и др./ причинява задебеляване на лигавицата, стесняващо лумена на ЕТ, намалявайки или прекъсвайки ефекта на физиологичното и отваряне. При първия стадий – този на обикновеното запушван на ЕТ, пациентът се оплаква от чувството на запушване на ухото и аутофония като сочи за променливо-постоянен шум. Нагнетяването на кислородни пневмоимпулси връща тъпанчевата мембраната в нормална позиция и възстановява слуха. Пациентите не бива да изчакват настъпването на втория стадий- на трансудация и особено на третия- стадий на пластичната организация, когато е вече налице адхезивен отит или класическа тимпаноскероза. Лечението на ЕТ е сложно и комплексно и се насочва в три посоки: 1/ възстановяване на тубарната проходимост чрез инсуфлации и масаж;2/корекции на причините от лимфоидна хипертрофия,разрастване на третата сливица, аномалии в носа и носните кухини, чрез терапевтични методи и 3/възстановяване функцията на ЕТ и премахване на патологичните процеси от кухината на средното ухо по хирургичен път.
КОНТАКТИ
Адрес:гр. София бул. Патриарх Евтимий №37
Тел.:028059325;0888924262;
E-mail:dpavlova@gbg.bg;vesselin7@yahoo.co.uk;No Records Found
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Google Map Not Loaded
Sorry, unable to load Google Maps API.